Ο δασολόγος Σταμάτης Χουρδάκης της Διεύθυνσης Δασών Δωδεκανήσου έφερε στη δημοσιότητα τις φωτογραφίες και τα βίντεο από την διάσωση ενός αρσενικού ελαφιού που εντοπίστηκε σήμερα παγιδευμένο στην Απολακκιά Ρόδου στον κορμό ενός δέντρου.
Tα κέρατα του αρσενικού ζώου είχαν μπλέξει σ' ένα δίχτυ που χρησιμοποιούν οι αγρότες στα χωράφια τους για να προστατέψουν τις καλλιέργειες τους από τα ελάφια και προσπαθώντας να ξεφύγει είχε ακινητοποιηθεί στον κορμό ενός δέντρου. Η απελευθέρωση του έγινε αφού οι δασοφύλακες κατάφεραν να το ξεμπλέξουν χρησιμοποιώντας ειδικό δίχτυ.
«Σήμερα και περί ώρα 12:30 ενημερώθηκε η Διεύθυνση Δασών Δωδεκανήσου ότι, στην θέση ''Λιμνί'' περιοχή Απολακκιάς εντοπίστηκε από κάτοικο της περιοχής, ένα ελάφι παγιδευμένο σε φράκτη. Αμέσως σήμανε συναγερμός και έφτασαν επιτόπου δύο δασοφύλακες, ειδικά εκπαιδευμένοι για την σύλληψη αγρίων ζώων, οι οποίοι και πραγματοποίησαν την απελευθέρωση του ελαφιού με επιτυχία και το έσωσαν από βέβαιο θάνατον. Πρώτα το ακινητοποίησαν με δίχτυ και στη συνέχεια το απελευθέρωσαν.
Οι κάτοικοι τις Νότιας Ρόδου, παρότι που διαμαρτύρονται για τις ζημιές που προκαλούν τα ελάφια στις καλλιέργειες τους, όταν τα εντοπίζουν παγιδευμένα, ενημερώνουν αμέσως την αρμόδια υπηρεσία. Το ελάφι αυτό που απελευθερώσαμε σήμερα, ημέρα εάν δεν μας ενημέρωνε, όπως είχε μπερδευτεί στον κορμό του δένδρου, δεν θα γλίτωνε. Το δίκτυ που πιάστηκε το ελάφι, είναι νόμιμη παγίδα. Τοποθετείται περισσότερο για να παγιδεύσει, παρά να προστατέψει».
Το περασμένο Σάββατο κάποιος ασυνείδητος εγκατέλειψε 5 κουτάβια στην περιοχή του Βιοτεχνικού Πάρκου στα Χανιά. Περίοικοι, που ευτυχώς τον είδαν, κράτησαν τον αριθμό κυκλοφορίας του Ι.Χ. του, και τον έδωσαν στον Φιλοζωικό Σύλλογο Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ».
Στο καινούργιο του σπιτικό στη Θεσσαλονίκη βρίσκεται από χτες ο Φοίνιξ ο σκυλάκος που στα τέλη Σεπτεμβρίου κάηκε ζωντανός από ανήλικους Ρομά στην περιοχή της Άρτας. Το ζώο μετά από ένα μήνα νοσηλείας στην Κτηνιατρική Κλινική του Α.Π.Θ. βγήκε καθώς οι εξετάσεις έδειξαν ότι δεν πάσχει από κάτι άλλο και επειδή τα τραύματα του δηλαδή τα εγκαύματα - που έχει στο 50% του σώματος του - αργά αλλά σταθερά επουλώνονται.