Στο κτηνιατρείο του Νίκου Κατσαντά στο Αγρίνιο μεταφέρθηκε απόψε από τη Βούλα Αναγνωστοπούλου, που είναι πρόεδρος της Φιλοζωικής Οργάνωσης Αγρινίου, και τον Κώστα Τσαμάκη ο εξαιρετικά άρρωστος σκύλος ο οποίος εντοπίστηκε σε άθλια κατάσταση στο χωριό Νερομάνα Αιτωλοακαρνανίας.
Το ζώο βρήκε τυχαία στις 7 Ιουλίου ο Θανάσης Ξύγας, καθώς το σκυλί μπήκε στον στάβλο του, όμως αρχικά κατάφερε να του φύγει. Ο άνδρας αναζητώντας το τελικά το εντόπισε, κατάφερε να το πιάσει και να κάλεσε σε βοήθεια για να το σώσει.
Τη σκυλίτσα την ονόμασαν Βικτωρία και όπως θα δείτε στο σχετικό βίντεο τρώει δίχως να υπάρχει αύριο. Η κομμένη αλυσίδα τον λαιμό της αποδεικνύει ότι δεν ήταν αδέσποτη. Ήταν οικόσιτος σκύλος και είναι ολοφάνερο κακοποιήθηκε βάναυσα από τον ιδιοκτήτη του, καθώς όποιος αφήνει το ζώο του να φτάσει σε αυτήν την κατάσταση και δεν του παρέχει περίθαλψη, είναι κακοποιός με την ουσιαστική έννοια του όρου.
Τώρα η σκυλίτσα θα έχει μια ευκαιρία να ζήσει και οι αιματολογικές εξετάσεις που θα γίνουν αύριο θα δείξουν από τι τελικά πάσχει.
Την αγανάκτηση της Γεωργίας Διμέλλη, αντιπροέδρου της Φιλοζωικής Ρόδου και υπεύθυνης του Δημοτικού Κυνοκομείου Ρόδου, έχει προκαλέσει το γεγονός ότι στον 83χρονο άνδρα που συνελήφθη…
Της Ελένης Ηλιοπούλου Σε τραγικές συνθήκες βρέθηκαν ζωντανά έξι σκυλιά και 13 γάτες στην πόλη του Αγρινίου Αιτωλοακαρνανίας. Φιλόζωοι μόλις ενημερώθηκαν για την κακοποίηση των…
Το βράδυ της 21ης Αυγούστου η φωτογραφία, που βλέπετε, ανέβηκε στη σελίδα, που έχει δημιουργήσει στο facebook ο Κυνηγετικός Σύλλογος Χίου «Αρτέμις». Φυσικά έδειχνε τα τρυγόνια, που κάποιος «θέρισε» με το όπλο του.
1 Σχόλιο
Theodoros Kalpatzoglou
Μα ένας σωστός άνθρωπος εισαγγελέας πού βρίσκεται, για να προσπαθήσει να βάλει τα πράγματα σε τάξη ???
Είπαμε ας προσπαθήσει, κάθε αρχή και δύσκολη!
Για να φανεί αντάξιος της αμοιβής του δηλαδή !!!
Μα ένας σωστός άνθρωπος εισαγγελέας πού βρίσκεται, για να προσπαθήσει να βάλει τα πράγματα σε τάξη ???
Είπαμε ας προσπαθήσει, κάθε αρχή και δύσκολη!
Για να φανεί αντάξιος της αμοιβής του δηλαδή !!!