Νεότερη ενημέρωση: Ο σκύλος πέθανε ξημερώματα 21/12.
Τον σκύλο (καθαρόαιμο Σεγκούτσι) που αργοπέθαινε από την ασιτία και τις ασθένειες στην Οινούσα Σερρών έσωσαν σήμερα οι εθελοντές της οργάνωσης «Vets in Action» καθώς ένας άνδρας είδε το ζώο σε αυτήν την απελπιστική κατάσταση και ενημέρωσε χθες τον Φιλοζωικό Όμιλο Σερρών (Φ.Ο.Σ.).
Το ζώο προφανώς και εγκαταλείφθηκε από κυνηγό
Ο Φ.Ο.Σ. για τη διάσωση του ζώου στην ανακοίνωση του επισημαίνει τα εξής: «Τον ονομάσαμε Ιωσήφ.. Με τις λίγες δυνάμεις που του απέμειναν κουνούσε την ουρίτσα του στους εθελοντές! Ένας σάκος από κόκαλα ...
Τα λόγια είναι περιττά η ψυχή μας άλλη μια φορά έγινε κομμάτια.. Όσες φορές και αν το ζήσουμε είναι το ίδιο σκληρό, δεν συνηθίζεται..
Αύριο θα τον μεταφέρουμε στον γιατρό! Ο Ιωσήφ παλεύει για την ζωή, τουλάχιστον είναι ασφαλής.. Πόσο σκληρές έχουν γίνει οι ψυχές των ανθρώπων τελικά... Κάποιοι τις έχουν ήδη χάσει! Ενημέρωση για την υγεία του και τα αποτελέσματα των εξετάσεων αύριο. ΟΙΝΟΥΣΑ ΣΕΡΡΩΝ 2020.».
Έκκληση για τη φιλοξενία των 17 σκυλιών (ενήλικων και κουταβιών) που εντοπίστηκαν να ζουν σε άθλιες συνθήκες σε σπίτι συλλέκτη στο Σχηματάρι Βοιωτίας κάνει μέσω…
Σε κτηνιατρείο νοσηλεύεται μια αδέσποτη γάτα που επί 8 χρόνια φρόντιζε ως αδέσποτη στην οδό Δαβάκη, στην περιοχή του Παπάγου Αττικής, η Αδριανή Γαϊτάνα, η…
Στις 5 Αυγούστου το απόγευμα συνελήφθησαν στην ευρύτερη περιοχή των Τρικάλων, από αστυνομικούς δύο άνδρες ηλικίας 47 και 46 ετών αντίστοιχα για το αδίκημα της…
Κλασικοί.........βρωμοχωριαταράδες.....