Μια τυφλή γάτα στον Βόλο της Μαγνησίας στάθηκε πολύ τυχερή (βίντεο)
Ο Γιώργος Καλτσάς και η Άννα Δεληγιάννη είναι κτηνίατροι και δημοσίευσαν στη σελίδα τους στο facebook «Επεμβατικό Κτηνιατρείο Βόλου» την ιστορία και τις δραστηριότητες της…
Η Αθανασία θέλει να διασχίσει τον δρόμο σε μια γειτονιά της Θεσσαλονίκης όμως επειδή έχει ολική απώλεια όρασης δεν μπορεί να δει τον σκουπιδοτενεκέ στην απέναντι πλευρά. Ο Μάριο, που είναι ο σκύλος – οδηγός της όμως τον έχει εντοπίσει και θα την οδηγήσει με ασφάλεια εκεί όπου υπάρχει πρόσβαση.
Και αυτό το ζώο εκπαιδεύτηκε από την σχολή σκύλων – οδηγών «Lara Guide Dog School».
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
Ας ελπίσουμε ότι και η Αθανασία κάνει ότι πρέπει να κάνουν όλοι οι κηδεμόνες των σκύλων. Π.χ 2-3 φορές την ημέρα έξοδο και σωματική άσκηση του . Τρέξιμο κατά προτίμηση αφού όλα τα σκυλιά-οδηγοί είναι μεγαλόσωμα.