Με δύο βίντεο που δημοσίευσε στο facebook σήμερα ο Σπύρος Τσακνής έκανε έκκληση για τη σωτηρία του σκύλου που εντόπισε στις 4 Ιανουαρίου τυχαία σε αγροτική περιοχή στο Αγρίνιο Αιτωλοακαρνανίας κοντά στην ταβέρνα «Πλάτανος» σε περιφραγμένο κτήμα. Το ζώο, όπως θα διαπιστώσετε, είναι πεινασμένο αφού έτρωγε το ψωμί ταχύτατα, είναι αλυσοδεμένο, χωρίς τροφή, εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες μέσα στις λάσπες και η θερμοκρασία χθες και σήμερα εκεί αγγίζει τους μηδέν βαθμούς Κελσίου.
Ο κ. Τσακνής εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ζει στη Ζάκυνθο και πήγε στο Αγρίνιο για διακοπές και σε μια βόλτα του έκανε εκεί εντόπισε το σκυλί. Μάλιστα όπως μας είπε χθες κάλεσε την Αστυνομία αλλά δεν έβγαλε άκρη, καθώς τον παρέπεμψαν στον Δήμο (!) - αν και πρόκειται για εξόφθαλμη περίπτωση κακοποίησης ζώου και είναι απολύτως αρμόδια - και σήμερα απευθύνθηκε στη Φιλοζωική Οργάνωση Αγρινίου (Φ.Ο.Α.) καθώς σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες το σκυλί ανήκει σε αστυνομικό.
Ο κ. Τσακνής για να βοηθήσει τους ντόπιους φιλόζωους να βρουν το σημείο σχεδίασε το σχεδιάγραμμα που βλέπετε.
Έτσι σήμερα μέλος της Φ.Ο.Α. πήγε επί τόπου και βρήκε και ένα δεύτερο σκυλί στην ίδια κατάσταση. Η πρόεδρος της οργάνωσης, Βούλα Αναγνωστοπούλου, εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ενημέρωσε το Αστυνομικό Τμήμα Αγρινίου για το που ακριβώς είναι το σκυλί, ώστε να πάει επί τόπου περιπολικό και αύριο θα γίνει και επισήμως καταγγελία ώστε να εντοπιστεί ο βασανιστής τους. Σήμερα έδωσαν στα σκυλιά τροφή και αύριο θα επιχειρηθεί ουσιαστικά η κατάσχεση τους.
Δεκάδες δηλητηριασμένα περιστέρια εντόπισαν κάτοικοι του Νέου Κόσμου στην Αθήνα και επιβάτες του Μετρό καθώς στην πλατεία έξω από τον σταθμό «Άγιος Ιωάννης» και στον…
Με ποινή φυλάκισης 20 μήνες με αναστολή και χρηματική ποινή 15.000 ευρώ καταδικάστηκε σήμερα από Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σάμου ο 65χρονος άνδρας που δηλητηρίασε τρεις γάτες με φόλα στο Βαθύ.
Δύο θηλυκές αδέσποτες γάτες από την Καρδάμαινα μετέφεραν σήμερα για στείρωση μέλη του φιλοζωικού συλλόγου Κω «Animal Rescue Kos» και κατά την διάρκεια της επέμβασης…