Ένα εξαιρετικό βίντεο ευαισθητοποίησης που μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα εξηγεί πολύ συνοπτικά τι συμβαίνει στο περιβάλλον και στα ζώα στη χώρα μας δημιούργησε το Ινστιτούτο Σπηλαιολογικών Ερευνών Ελλάδας (ΙΝ.ΣΠ.Ε.Ε.). Ο αφηγητής όπως μπορείτε να δείτε αναφέρεται στην ατομική ευθύνη, στη συλλογική ευθύνη της κοινωνίας, στις ευθύνες των αρμοδιών δηλαδή του κράτους, στη σιωπή των αυτοπτών μαρτύρων και στην συγκάλυψη των δραστών, ενώ λέει ξεκάθαρα ότι τελικά οι νόμοι ισχύουν μόνο στα χαρτιά...
Το βίντεο είναι παραγωγή του ΙΝ.ΣΠ.Ε.Ε. κατά του περιβαλλοντικού εγκλήματος στην Κρήτη σε συνεργασία με την EyeQ tv productions για το πρόγραμμα LIFE NATURA THEMIS του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης.
Με ανάρτηση της στο twitter η Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα μας θυμίζει ότι με το ευρωπαϊκό διαβατήριο ζώων ο τετράποδος φίλος μας ταξιδεύει…
Στις 2 Φεβρουαρίου ο αρσενικός σκύλος, που βλέπετε, είχε απεγκλωβιστεί από ρέμα στην περιοχή του Βοτανικού μετά τις προσπάθειες, που κατέβαλαν, πυροσβέστες, υπάλληλοι του Δήμου Αθηναίων και φιλόζωοι. Ο φιλαράκος του, που διασώθηκε και αυτός, μετά την στείρωση υιοθετήθηκε, τώρα όμως πρέπει να βρεθεί ένα σπίτι και γι’ αυτό το ζώο, ώστε να μην καταλήξει πάλι στο δρόμο και ίσως σ’ ένα ρέμα.
Σε εξέλιξη αυτή την ώρα βρίσκεται η διαμαρτυρία των φιλόζωων στο λιμάνι των Νέων Στύρων έξω από την ψησταριά του άνδρα που τα ξημερώματα της 17ης Ιουλίου άρπαξε μια καρέκλα και το κοπάνισε ένα κουτάβι 3,5 μηνών θρυμματίζοντας του το κεφάλι. Οι φιλόζωοι από την Εύβοια και την Αττική, περίπου 300 άνθρωποι, οργανώθηκαν μέσω facebook και κρατώντας πλακάτ στα χέρια σήμερα πήγαν έξω από το μαγαζί του δράστη, που φυσικά ήταν κλειστό, ζητώντας δικαίωση γι’ αυτό το πλάσμα.