Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» δημιούργησε ένα τηλεοπτικό σποτ για να εξηγήσει γιατί πρέπει να στειρώνουμε τα κατοικίδια ζώα αδέσποτα και μη. Μέσω αυτού προτρέπει τους φιλόζωους του νομού να βοηθήσουν και τα δικά τους ζώα καθώς η στείρωση είναι μια ακίνδυνη κτηνιατρική επέμβαση ουσιαστικής φροντίδας για τα γατιά και τα σκυλιά.
Στειρώνοντας το δικό μας ζώο αποφεύγονται τα «ατυχήματα», οι ανεπιθύμητες γέννες και τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα που και στα κατοικίδια αδέσποτα και μη είναι ευρέως διαδεδομένα. Στειρώνοντας το δικό μας ζώο «κλείνουμε» την κάνουλα παραγωγής άλλων αδέσποτων.
Έτσι βάζουμε σταδιακά ένα τέλος στον πολύ μεγάλο αριθμό των ζώων συντροφιάς που κυκλοφορούν παντού στα Χανιά και παντού στην Ελλάδα, ζουν μαρτυρικό βίο και συνήθως πεθαίνουν με φρικτό τρόπο από φόλες, τροχαία, πυροβολισμούς και άλλα μαρτύρια.
Το Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων με αφορμή την κακοποίηση του γαϊδουρίου από τον αντιδήμαρχο Ζίτσας, Γεώργιο Σταλίκα, θυμίζει την ισχύουσα νομοθεσία – που δυστυχώς…
Νέα εγκύκλιο εξέδωσε η ΤΡΑΙΝΟΣΕ με την οποία ορίζει κάτω από ποιες προϋποθέσεις μπορούμε να μετακινηθούμε με τα κατοικίδια μας ενώ ταξιδεύουμε με το τρένο (δρομολόγια Προαστιακού και Ιντερσίτι). Η εγκύκλιος αυτή προέκυψε μετά από συστηματική επικοινωνία και τις επαφές που είχε η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) με τη διοίκηση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ ώστε οι κάτοχοι κατοικίδιων να μην αντιμετωπίζουν προβλήματα.