Το βίντεο που τράβηξε ο Γιώργος Αβραμίδης με τον Χαμαιλέοντα να διασχίζει τον δρόμο και να κρύβεται στα χόρτα του Ηραίον στο νησί της Σάμου μας θύμισε την σπουδαιότητα αυτού του ερπετού, που λίγοι γνωρίζουν πόσο σημαντικό είναι να το προστατεύουμε και ότι η αιχμαλωσία του φυσικά απαγορεύεται.
Το νησί της Σάμου έχει την τύχη να φιλοξενεί τον μοναδικό καταγεγραμμένο πληθυσμό του λεγόμενου Μεσογειακού (ή Κοινού) Χαμαιλέοντα στην Ελλάδα. Πρόκειται για ένα αρχαίο ζώο, ένα ερπετό που επιβιώνει έως σήμερα από την εποχή των δεινοσαύρων. Στο παρελθόν αυτά τα όμορφα και περίεργα πλάσματα κατοικούσαν σε πολλά νησιά του Αιγαίου. Πριν από μερικές δεκαετίες τα συναντούσαμε και στην Κρήτη και τη Χίο. Όμως για άγνωστους λόγους οι πληθυσμοί αυτών των ερπετών εξαφανίστηκαν και σήμερα επιβιώνουν μόνο στο νησί της Σάμου.
Το απόγευμα της Κυριακής 5 Ιουλίου στις 18:00 ο Φιλοζωικός Σύλλογος Διονύσου διοργανώνει διαμαρτυρία με αφορμή την εξ επαφής εκτέλεση δύο σκυλιών στην περιοχή της Ραπεντώσας στις 22 Ιουνίου. Σημείο συγκέντρωσης των φιλόζωων είναι η κεντρική πλατεία στον Διόνυσο στη συμβολή της Λ. Διονύσου με την Λ. Μητροπολίτου Κυδωνιών.
Μέσω facebook φιλοζωικοί φορείς και κτηνίατροι δημοσιεύουν, ειδικά αυτή την εποχή, φωτογραφίες με άγανα, ξερόχορτα που αφαιρούνται από τα πιο απίθανα σημεία του σώματος σκυλιών…
Έκκληση για την υιοθεσία των δύο γατιών που ανήκαν στη δολοφονημένη από τον σύζυγο της Καρολάιν Κράουτς απευθύνει η Μάρθα Πουλτίδου, η οποία είναι επικεφαλής…