και θα μου φύλαγες πάντα στα κρυφά τη μπουκιά σου».
Αυτά είναι κάποια από τα λόγια της Άννας - Μαρίας Ζαφειριάδου και της Ματίνας Μπλέτσα που περιλαμβάνονται σ’ ένα υπό έκδοση εικονογραφημένο ποίημα, ένα βιβλιαράκι για παιδιά και ενήλικες που επιδιώκει να γίνει η αφετηρία για μια δομή την οποία έχουμε τόσο ανάγκη στην Ελλάδα. Ενός κέντρου αποκατάστασης και φιλοξενίας για ανάπηρα και γέρικα ζώα.
Η κα Ζαφειριάδου, η οποία είναι πρόεδρος του συλλόγου «Αδεσποτούλια Ξάνθης» και έχει έρθει συχνά αντιμέτωπη με το ζήτημα της φροντίδας ενός παράλυτου ζώου και το μεγάλο κόστος μίλησε με την Ελένη Ηλιοπούλου και στον ραδιοφωνικό σταθμό της Αθήνας 105,5 Στο Κόκκινο για τον στόχο της, τη δημιουργία ενός καταφυγίου για τα παράλυτα και τα γέρικα ζώα.
Τις συνέπειες της αλόγιστης ή κατ’ εκτίμηση (από μη ειδικούς) χρήσης αντιβιοτικών φαρμάκων και στα ζώα και στην ανθεκτικότητα των ιών επισημαίνει με ανάρτηση της…
Το κατάστημα πώλησης ειδών για κατοικίδια ζώα «Το Πετοπωλείον» που βρίσκεται επί της οδού Κάρπου 23 στον Νέο Κόσμο της Αθήνας διοργανώνει έναν πρωτότυπο διαγωνισμό…
Του Κώστα Παναγιωτίδη* Κάθε άνοιξη, το Δέλτα του Έβρου, υποδέχεται και φιλοξενεί πληθώρα πουλιών που έρχονται εδώ, σε φιλόξενες περιοχές, για να φωλιάσουν και να…