Συγκλονιστικές εικόνες με ζώα που κολυμπούν στα πλημμυρισμένα χωριά της Καρδίτσας και αναζητούν σωτηρία και τροφή κατέγραψε ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας καθώς μέλη του μαζί με τους εθελοντές του Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας και άλλους διασώστες και φιλόζωους έσωσαν πολλά από αυτά με όποιο τρόπο και μέσο είχαν διαθέσιμο.
Στο βίντεο θα δείτε γατάκια να κολυμπούν προς τα κανό για να σωθούν. Σκυλιά να είναι μέσα στον βούρκο στα λασπόνερα και να ψάχνουν τροφή. Αιγοπρόβατα έγκλειστα σε στάνες με σύρμα και τσίγκους αβοήθητα όλα μέσα στον βούρκο να στέκονται πάνω σε άλλα νεκρά πνιγμένα ζώα.
Τσοπανόσκυλα εξαντλημένα από την πολυήμερη πείνα εντούτοις να κάνουν ακόμα τους φύλακες της περιουσίας του ιδιοκτήτη τους…
Όπως επισημαίνει ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας η έκταση της καταστροφής είναι ασύλληπτη και η δράση των εθελοντών απαραίτητη…
Άμεσα πρέπει να ανακουφιστούν οι πληγέντες
Στη σελίδα του στο facebook ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας επισήμανε τα εξής: «Απεγκλωβισμοί ζώων μετά την καταστροφή Daniel.
Η Θεσσαλία ζει μια τραγωδία. Άμεσα πρέπει να ανακουφιστούν οι πληγέντες. Η γρήγορη επούλωση των πληγών είναι αναγκαία ώστε οι επιπτώσεις-κυρίως στα πιο αδύναμα στρώματα της κοινωνίας που κινδυνεύουν με αφανισμό- να μετριαστούν. Η καταστροφή θα έχει δραματική επίπτωση στην εθνική οικονομία.
Ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καρδίτσας όπως και πολλές ακόμη οργανώσεις και πολίτες συμμετέχει εθελοντικά στην προσπάθεια αντιμετώπισης της ανθρωπιστικής κρίσης με καθημερινές διανομές αγαθών χέρι-χέρι στους πληγέντες. Πολλοί είναι οι δωρητές από όλη την Ελλάδα τους οποίους ευχαριστούμε θερμά!
Μέλη και φίλοι του συλλόγου έχουν συνδράμει με διανομές τροφίμων, ειδών πρώτης ανάγκης, ατομικής καθαριότητας και υγιεινής, εργαλεία, ρούχα, νερό. Επίσης μαγείρεψαν στα σπίτια τους, φιλοξένησαν πληγέντες, συμμετείχαν σε αναζήτηση αγνοουμένων, απεγκλωβισμό ζώων, άντληση νερού, βοήθεια των δομών φιλοξενίας στην πόλη της Καρδίτσας και της κουζίνας "ο άλλος Άνθρωπος".
Εκτός από την πόλη της Καρδίτσας οι ομάδες μας έφτασαν και στις εξής κωμοπόλεις και χωριά: Παλαμάς, Καλογριανά, Κοσκινά, Βλοχός, Μεταμόρφωση, Ιτέα, Πέτρινο, Προάστιο, Πρόδρομος, Αγία Τριάδα, Νέο Ικόνιο. Χρησιμοποιήθηκαν πολλά ΙΧ αυτοκίνητα, τετρακίνητα και κανό - για τα οποία ευχαριστούμε τους ιδιοκτήτες τους- και εξοπλισμός του συλλόγου. Η προσπάθεια συνεχίζεται!!!
Το βίντεο είναι ένα δείγμα της δράσης του συλλόγου αυτές τις μέρες με πλάνα που τραβήχτηκαν με φειδώ επειδή κάθε λεπτό μετράει και έχει σκοπό ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την ευαισθητοποίηση του κοινού.
Για άμεση επαφή με τον ΕΟΣ Καρδίτσας τηλεφωνήστε: 6974110853 και 6972149929» καταλήγει η ανακοίνωση.
Στα βίντεο που ακολουθούν θα δείτε διασώσεις ζώων στη Θεσσαλία από εθελοντές διασώστες...
Η τριχωτή μάζα που βρέθηκε πεταμένη να υποφέρει στην οδό Φανοσθένους στον Νέο Κόσμο της Αθήνας στις αρχές Σεπτεμβρίου είναι πλέον ένας πανέμορφος μικρόσωμος ολόλευκος…
Έκκληση για την υιοθεσία του κουνελιού που εντόπισε στις 22 Ιουλίου στο κέντρο της Αθήνας στην οδό Διπύλου 4 κοντά στην πλατεία Κουμουνδούρου, απευθύνει ο…
Η Θεματική Ομάδα για τα Δικαιώματα των Ζώων του κόμματος των Οικολόγων Πράσινων τονίζει αναφορικά με τη δημόσια διαβούλευση και τις προτάσεις για την τροποποίηση του νόμου 4039/2012 πως οι αλλαγές δημιουργούν και νέα προβλήματα. Για παράδειγμα τα ζώα πολύ εύκολα χαρακτηρίζονται επιθετικά, οι δύο γέννες ανά θηλυκό ζώο οδηγούν στη εξόντωση εκείνων τα οποία εκμεταλλεύονται οι εκτροφείς ενώ τελικά δεν απαγορεύονται οι πωλήσεις ζώων από καταστήματα δείχνοντας και την ατολμία της Πολιτείας και τις αγκυλώσεις και τις εξαρτήσεις της, αφού το οικονομικό συμφέρον κάποιων πάντα υπερέχει της ευζωίας των ζώων.