Άλλο ένα σκυλί που ήταν παγιδευμένο στο υπόγειο μια οικοδομής επί της οδού Μηλιάς στην περιοχή της Έξω Παναγίτσας Χαλκίδας στην Εύβοια εντόπισε σήμερα τυχαία η Ίρις Δρόση η οποία για μέρες άκουγε το κλάμα του ζώου.
Το σκυλί απεγκλωβίστηκε από το υπόγειο με τη βοήθεια των πυροσβεστών, όμως από λάθος χειρισμό το τρομοκρατημένο ζώο διέφυγε μέσα στα χωράφια της περιοχής και η κα Δρόση το αναζητεί.
Η διάσωση του σκύλου σήμερα.
Απεγκλωβισμός σκύλου από το ίδιο υπόγειο έγινε και πριν από μερικούς μήνες όταν στις 9 Οκτωβρίου 2018 η κα Δρόση είχε βρει εκεί ακόμα έναν σκύλο παγιδευμένο ο οποίος επίσης διασώθηκε με τη βοήθεια φιλόζωων. Σε αυτό το υπόγειο βρέθηκαν τότε και τα πτώματα δύο σκυλιών.
Δύο πτώματα σκύλων μέσα σε αυτό το υπόγειο.
Τότε την τρύπα στο έδαφος για το υπόγειο την έφραξαν με ξύλινες παλέτες ώστε να μην κινδυνέψει άλλο ζώο πέφτοντας εκεί. Σήμερα όμως φιλόζωοι διαπίστωσαν ότι κάποιος είχε σηκώσει αυτές τις παλέτες και αυτό αποδεικνύει ότι εκεί τα σκυλιά δεν πέφτουν από μόνα τους και κατά λάθος εκεί αλλά κάποιος τα αρπάζει και τα πετάει εκεί για να πεθάνουν μαρτυρικά. Επίσης σύμφωνα με τη Μαρία Βαζούρα που πήγε επί τόπου και μίλησε στο www.zoosos.gr στο συγκεκριμένο υπόγειο εντόπισαν και ένα πτώμα σκύλου που τον περασμένο Οκτώβριο δεν υπήρχε και είναι το τρίτο νεκρό σκυλί εκεί μέσα.
Αποφασισμένη να βάλει ένα τέλος ή να κάνει μια αρχή ώστε να τερματιστεί σταδιακά το μαρτύριο των βαρελόσκυλων στο νησί της Σκύρου είναι μια μικρή ομάδα φιλόζωων, που παλεύει με την αδιαφορία των αρχών και την κακή νοοτροπία των ντόπιων, κυρίως των κτηνοτρόφων.
Στην περιοχή του Αμπελά σήμερα το πρωί ένας υπάλληλος στην Υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου Πάρου εντόπισε μέσα σ’ έναν κλειστό κάδο σκουπιδιών ένα αρσενικό σκυλί. Το μεγαλόσωμο ζώο είναι εξαιρετικά αδύνατο σχεδόν σκελετωμένο γεμάτο τσιμπούρια και πολύ αδύναμο, σύμφωνα με τον Σύλλογο Προστασίας Ζώων Πάρου (P.A.W.S.), που μας ενημέρωσε για το συμβάν.
To Σωματείο Ζωόφιλων Λευκάδας καταγγέλλει την συστηματική εξόντωση ζώων αδέσποτων και μη κατοικίδιων ζώων (και όχι μόνο) με φόλες εν όψει της έναρξης της τουριστικής…