Αυτά τα πλάσματα τα βρήκαν στις 24 Μαΐου 2012 στο νησί της Σύρου δύο Έλληνες, που έκαναν τις διακοπές τους εκεί. Το ζευγάρι, επειδή διαπίστωσε, ότι το ένα γατάκι είναι πολύ άρρωστο - αφού έπασχε από διαφραγματοκήλη - το πήγε στον κτηνίατρο Μανώλη Βορρίση. Μετά από την επέμβαση στην οποία υποβλήθηκε το ζώο από τον κτηνίατρο Γιώργο Μαραγκό και αφού το συνήλθε, το ζευγάρι το πήρε μαζί με αυτό, που ήταν υγιές, στο καινούργιο τους σπιτικό στην Κολωνία.
Αυτό το νεαρό ζευγάρι είναι Έλληνες δεύτερης γενιάς και μένουν μόνιμα στη Γερμανία, αγαπούν τα ζώα και τους συμπεριφέρονται καλύτερα απ’ ότι εμείς εδώ και μας το απέδειξαν.
Μόλις διαπίστωσαν, ότι το www.zoosos.gr είχε δημοσιεύσει την ιστορία τους μας έστειλαν το βιντεάκι, που βλέπετε, με τα δύο μικρά πρώην αδεσποτάκια να παίζουν στο ασφαλές περιβάλλον του διαμερίσματος και όχι στα σοκάκια της Σύρου!
Η Ζωή και η Ειρήνη - έτσι ονόμασαν τα θηλυκά γατάκια - βρίσκουν κάθε μέρα φαγητό, νερό, χάδια και φάρμακα αν αρρωστήσουν. Στη Σύρο θα πέθαιναν είτε από φόλα, είτε από τροχαίο, είτε από πείνα!
Μέσα από το παραθυράκι της τουαλέτας ενός υπογείου μιας πολυκατοικίας στον Εύοσμο Θεσσαλονίκης στις αρχές Νοεμβρίου μια κάτοικος άκουγε για μέρες ένα πλάσμα να κλαίει γοερά. Προσπαθώντας να βρει τι συμβαίνει πλησίασε και από το παράθυρο είδε ότι εκεί ήταν κλεισμένο ένα μωρό κατσικάκι, που ήταν μόλις μερικών ημερών. Το ζώο έκλαιγε και καθόταν φυσικά πάνω στα κόπρανα και στα ούρα του.
Μέσα σ’ ένα πηγάδι στην περιοχή της Ντάμουλης στον Αμπελά της Πάρου είχε πέσει πριν από μερικές ημέρες μια γατούλα. Ο ιδιοκτήτης του κτήματος Κώστας Θωμόπουλος αντιλήφθηκε, ότι το ζώο εγκλωβίστηκε εκεί σε βάθος 12 μέτρων και του έδινε φαγητό μέχρι να βρεθεί μια λύση.
Στον ασφαλή και ζεστό χώρο των γραφείων του φιλανθρωπικού και φιλοζωικού σωματείου «Φίλοι Ζώων και Ανθρώπων» μεταφέρθηκαν προσωρινά στις 12 Μαρτίου ο άστεγος άνδρας με…