Σε μια από τις πιο πολυσύχναστες παραλίες της Πάρου στη Χρυσή Ακτή η οποία είναι ιδιαιτέρως αγαπητή στους σέρφερς σήμερα θαλάσσια χελώνακια εκκολάφτηκαν από τα αυγά τους και έψαχναν τον δρόμο τους για τη θάλασσα.
Το βίντεο που δημοσίευσε στο facebook ο Θεόδωρος Φυσιλάνης φαίνονται τα χελωνάκια που αναζητούν περνώντας ανάμεσα από τις ξαπλώστρες (οι οποίες καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος παραλίας της Χρυσής Ακτής της γειτονικής Αγκάλης) τον δρόμο τους για τη θάλασσα…
Η Μαριάννα Κεχαγιά που βρέθηκε σήμερα εκεί για τη διάσωση των περίπου 40 νεαρών caretta caretta έγραψε τα εξής στο facebook: «Σήμερα απεγκλώβισα πάνω από 40 χελωνάκια σε 5μισι ώρες. Είμαστε τόσο μικροί μπροστά στη φύση. Ποτέ δεν περίμενα ότι θα ζήσω ξανά αυτό το συναίσθημα μετά από 2 χρόνια και μάλιστα στο νησί μου. Είναι μία μοναδική εμπειρία. Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους βοήθησαν και στήριξαν την προσπάθεια φέρνοντάς μου νερό, φακό και μετρώντας. Πριν 2 χρόνια τέτοιες μέρες είχε ξεκινήσει το εθελοντικό μου ταξίδι και η εκπαίδευση στη Ζάκυνθο. Οι διακοπές στην Πάρο δεν θα μπορούσαν να τελειώσουν καλύτερα. Ευχαριστούμε τον Αρχέλων και τους εθελοντές για όλη τους τη δράση.».
Θυμίζουμε ότι δεν επιτρέπεται να πιάσουμε τα χελωνάκια με γυμνά χέρια καθώς τους μεταδίδουμε μικρόβια. Δεν μεταφέρουμε τα μικρά ως τη θάλασσα, γιατί χρειάζεται να «περπατήσουν» στην άμμο, ώστε να δυναμώσουν οι μύες τους για να μπορέσουν να κολυμπήσουν. Αν έχει ήλιο κάνουμε σκιά με το σώμα μας μέχρι τα ζώα να φτάσουν στο νερό και ανοίγουμε διάδρομο διώχνοντας από μπροστά τους την καυτή άμμο. Φυσικά δεν τα ενοχλούμε, δεν βρέχουμε τη φωλιά.
Έκκληση για τα έξοδα περίθαλψης του κουταβιού που βρέθηκε πεταμένο σ’ ένα χαντάκι στην περιοχή Τσουκαλιά στην Πάρο απευθύνει ο Σύλλογος Φιλόζωοι Εθελοντές Πάρου, καθώς…
Νεότερη ενημέρωση: Τα έξοδα έχουν καλυφθεί. Έκκληση μέσω του www.zoosos.gr για να καλυφθούν τα έξοδα του σκύλου που βρέθηκε πυροβολημένος και άρρωστος στον Άγιο Ιωάννη…
«Αυτή τη σκυλίτσα τη βρήκα σε αυτή την κατάσταση στη μέση του δρόμου στο Κοφίνι (Νέα Τίρυνθα), ένα χωριό έξω από το Ναύπλιο. Εν τω μεταξύ έπεσαν φόλες στη πλατεία του χωριού 4-5 σκυλιά πέθαναν. Φαίνεται πως "καθαρίζουν "σιγά - σιγά την περιοχή.