Κατά παράβαση της νομοθεσίας ο Δήμος Αμπελοκήπων – Μενεμένης στη Θεσσαλονίκη έχει τοποθετήσει σε πάρκα, πλατείες, παιδικές χαρές και αθλητικές εγκαταστάσεις παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν την παρουσία σκυλιών.
![Θεσσαλονίκη: «Τραμπουκισμούς» σε βάρος φιλόζωων & παράνομες πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά από τον Δήμο Αμπελοκήπων – Μενεμένης 1 DimosMenemenisPinakides 1](https://www.zoosos.gr/wp-content/uploads/2018/04/DimosMenemenisPinakides-1.jpg)
Μάλιστα η Λίνα Παπαδοπούλου, που είναι κάτοικος της περιοχής, ενημέρωσε το www.zoosos.gr για τη φραστική επίθεση που δέχτηκε από υπάλληλο του δήμου στις αρχές Μαρτίου ο οποίος ενοχλήθηκε όταν την είδε να βρίσκεται με τον σκύλο της μέσα σ' ένα άδειο γήπεδο μπάσκετ στην περιοχή της Μενεμένης, αν και κρατούσε το ζώο από το λουρί του.
Μάλιστα της είπε ότι το απόγευμα πηγαίνει το παιδί του εκεί για να παίξει μπάσκετ και τα σκυλιά γεμίζουν τον τόπο τρίχες! Η κα Παπαδοπούλου μετά τις απειλές σε βάρος της κατέφυγε στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής και ζήτησε να γίνουν συστάσεις στον οδοκαθαριστή και τελικά τρεις μέρες μετά το συμβάν στις αθλητικές εγκαταστάσεις που βρίσκονται στην οδό Μ. Γουρουφίδου 23 στη Μενεμένη τοποθετήθηκαν οι παράνομες πινακίδες, που απαγορεύουν - φυσικά παρανόμως - την παρουσία σκυλιών.
Αν ο δήμαρχος Λάζαρος Κυρίζογλου και οι αρμόδιοι αντιδήμαρχοι δεν γνωρίζουν τη νομοθεσία και τι πραγματικά ορίζει ας ρωτήσουν, γιατί αυτές οι απαγορεύσεις και αυτές οι πινακίδες και οι ταμπέλες είναι εξόφθαλμα παράνομες, όπως πολλές φορές έχουμε αποδείξει, καθώς και παραπληροφορούν και εκφοβίζουν κατοίκους και επισκέπτες.
Τι ορίζει η νομοθεσία
Το άρθρο 46 του νόμου 4235/2014 αναφέρει σχετικά με τις υποχρεώσεις κηδεμόνων ζώων: «γ) για την αποφυγή ατυχημάτων υποχρεούται κατά τη διάρκεια του περιπάτου να κρατάει το σκύλο του δεμένο και να βρίσκεται σε μικρή απόσταση από αυτόν. Η ίδια υποχρέωση ισχύει και για τον οποιονδήποτε συνοδό του ζώου, πέραν του ιδιοκτήτη του». Το διοικητικό πρόστιμο αν σας καταγγείλουν είναι 300 ευρώ όπως θα δείτε και στον πίνακα που δημοσιεύουμε.
Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Ένα φαιδρό επιχείρημα χρησιμοποίησε η διοίκηση του υποκαταστήματος της Eurobank Ergasias Α.Ε. στα Χανιά προκειμένου να πείσει τους εκπροσώπους του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ…
Ο Στρατής Μπουντούκος δημοσίευσε νωρίτερα στο facebook τις δύο φωτογραφίες από το πτώμα μιας γάτας την οποία βρήκε με κομμένα και τα τέσσερα άκρα της…
Τη δολοφονία πολλών ζώων στην περιοχή της Σκορδυλιανής στις Καλύβες Χανίων Κρήτης έκανε γνωστή μέσω facebook η Χριστίνα Ρεβελάκη καθώς μέσα στο περιβόλι τους που…