Στις 28 Μαρτίου οι φιλόζωοι που εντόπισαν και έσωσαν δύο μέρες νωρίτερα με τη βοήθεια των πυροσβεστών τα τρία νεογέννητα γατάκια τα οποία κάποιος έκλεισε σε σακούλα και πέταξε στα σκουπίδια στην οδό Δίρκης στην πόλη της Θήβας Βοιωτίας έζησαν συγκινητικές στιγμές. Βίωσαν το μεγαλείο της φύσης και των ζώων που τόσο υποτιμούμε. Η μαμά των γατιών την προηγούμενη ημέρα πήρε κοντά της μόνο το ένα και σήμερα πήρε μαζί της ξανά και τα υπόλοιπα μωρά της. Το βίντεο δείχνει το πως αυτό το πλάσμα πήρε και πάλι κοντά του τα παιδιά του που κάποιος θέλει να σκοτώσει...
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Θήβας «Άγιος Φραγκίσκος» επισημαίνει τα εξής γι’ αυτή την υπέροχη στιγμή: «Είναι από τις στιγμές που δεν περιγράφονται. Ευτυχώς αυτή την φορά υπάρχει το σχετικό βίντεο. Μια γρήγορη αναδρομή όμως για όσους δεν γνωρίζουν το περιστατικό.
Τρίτη βράδυ δεχτήκαμε τηλεφώνημα για γατάκια μέσα σε κάδο (χωνευτό στο έδαφος) σκουπιδιών, η άμεση κινητοποίηση του συλλόγου και της πυροσβεστικής (παρόλο το περασμένο της ώρας) είχε ως αποτέλεσμα τα γατάκια να σωθούν.
Το ίδιο βράδυ δοκιμάσαμε να δούμε αν η γατομαμά είναι κοντά και τα πάρει πίσω, όντως αφού έφυγε ο κόσμος και ηρέμησε η κατάσταση εμφανίστηκε άρπαξε το ένα και έφυγε, τα μέλη του συλλόγου μας Χρήστος και Γιάννης όπως επίσης και ο Σπύρος ο οποίος είχε ενημερώσει εμάς και την πυροσβεστική έμειναν άλλη μια ώρα μήπως γύριζε και για τα υπόλοιπα αλλά μάταια. Το προχωρημένο της ώρας και το κρύο δεν άφηναν περιθώρια για παραπάνω.
Ο Σπύρος πήγε σε φαρμακείο και αγόρασε γάλα και ο Γιάννης τα πήρε σπίτι όπου τα φρόντισε για δύο μέρες. Σήμερα το μεσημέρι δοκιμάσαμε πάλι στην οδό Ηλέκτρας να ψάξουμε για την μαμά η οποία και ήταν εκεί ψάχνοντας τα μωρά της. Σε μια ώρα είχαν τελειώσει όλα, πήρε και τα δύο και είναι πλέον μαζί πάλι, η χαρά μας και η συγκίνηση απλά δεν περιγράφονται. Σπύρο, Δημήτρη, Αριστοτέλη και Σωτήρη σας ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς μας.».
Το μεσημέρι της 25ης Μαρτίου τα μέλη της εθελοντικής ομάδας «Ειδική Μονάδα Απεγκλωβισμού Ζώων» κατάφεραν να πιάσουν την σκυλίτσα, που εδώ και τρεις μήνες ζούσε στον χώρο στάθμευσης οχημάτων του καταστήματος ΙΚΕΑ στο Αιγάλεω. Στο ζώο έβαζαν τροφή οι εργαζόμενοι στην επιχείρηση αλλά και φιλόζωη Γαλήνη Σκαρλάτου, που το εντόπισε μια μέρα τυχαία εκεί.
Χάρη στη βοήθεια της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας το γατάκι που βλέπετε στις φωτογραφίες απεγκλωβίστηκε από τον κάδο σκουπιδιών που είχε σφηνώσει στις 5 Ιουνίου στο κέντρο…
Με τη βοήθεια των ανδρών της Ε.Μ.Α.Κ. και φιλόζωων εθελοντών απεγκλωβίστηκε στις 2 Οκτωβρίου ο σκύλος που επί πέντε μέρες παρέμενε εγκλωβισμένος - εξαιτίας του…