Στο κτηνιατρείο της Αντωνίας Γώγου στον Βόλο μετέφερε στις 24 Μαΐου η Έρη Ζιάκα, που είναι πρόεδρος η οποία είναι πρόεδρος της μη κερδοσκοπικής εταιρίας «Φιλόζωοι Ανατολικού Πηλίου» τα δύο σκυλιά που εντόπισε σε άθλια κατάσταση στην Τσαγκαράδα Μαγνησίας.
Τα ζώα ανήκουν σ’ έναν μέθυσο, κάτοικο της περιοχής ο οποίος και τα παράτησε στον δρόμο, όπως μας είπε. Όλοι εκεί στη γειτονιά γνώριζαν το δράμα των σκυλιών, που περιφέρονταν σε αυτά τα χάλια καθώς τα κορμάκια τους είχαν δεκάδες τρύπες από τα εκατοντάδες τσιμπούρια.
Η κα Ζιάκα εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι κανείς από τους ντόπιους αν και είναι γνωστή για τη φιλοζωική της δράση εκεί δεν την ενημέρωσε για το τι συνέβαινε ώσπου τυχαία τα είδε στον δρόμο.
Και τα δύο σκυλιά, που ζυγίζουν μόλις πέντε και τρία κιλά αντίστοιχα, όπως έδειξαν οι αιματολογικές εξετάσεις πάσχουν από διροφιλαρίωση, το λεγόμενο και σκουλήκι της καρδιάς, το οποίο προκαλείται από κουνούπια που μεταφέρουν το νηματώδες παράσιτο Dirofilaria immitis.
Αρχικά τα κούρεψαν και παραμένουν για φροντίδα στο κτηνιατρείο της κας Γώγου, ενώ στη συνέχεια θα του δοθεί αγωγή για την αντιμετώπιση της νόσου.
Δυστυχώς περιστατικά όπως αυτά είναι αρκετά συχνά παντού και στη Μαγνησία και οι γνωρίζοντες το δράμα των ζώων δεν καταγγέλλουν τους δράστες στις αρχές.
O Σύλλογος Προστασίας Αδέσποτων Ζώων (Σ.Π.Α.Ζ.) που δραστηριοποιείται στην περιοχή της Γλυφάδας Αττικής ενημέρωσε με ανακοίνωση του ότι στο τετράγωνο των οδών Αιγύπτου – Προύσσης…
Έναν σκύλο νεκρό, σε προχωρημένη σήψη, κρεμασμένο με σύρμα στο κιόσκι στην είσοδο του χωριού Αχλάδι Φθιώτιδας εντόπισε το πρωί της Κυριακής ο Γιώργος Χριστούλης.…
Από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Βόλου καταδικάστηκε σήμερα ερήμην ο Γ. Ζ. σε ένα χρόνο ποινή φυλάκισης με τριετή αναστολή και 5.000 ευρώ χρηματικό πρόστιμο καθώς τον περασμένο Μάρτιο εντοπίστηκε και καταγγέλθηκε από αυτόπτη μάρτυρα να σκοτώνει γάτα χρησιμοποιώντας ψαροντούφεκο.