Βοηθήστε μας να συνεχίσουμε να σας ενημερώνουμε για όσα συμβαίνουν στα ζώα στην Ελλάδα ενισχύοντας το www.zoosos.gr
διαβάστε επίσης
Σε συμβιβασμό υπέρ των ζώων, της Νατάσας Μπομπολάκη, της φιλοζωικής της δράσης και της κοινής λογικής κατέληξε η σημερινή δίκη μεταξύ της προέδρου του Φιλοζωικού Συλλόγου Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» και του άνδρα, που απείλησε προχθές και την ίδια και τα αδέσποτα, τα οποία ταΐζει, επειδή βρίσκονται κοντά στο σπίτι του.
Στο μπαλκόνι του σπιτιού του γνωστού δημοσιογράφου Πρόδρομου Παπαηλιόπουλου προσγειώθηκε τραυματισμένο την 1η Μαρτίου, τη νύχτα της μεγάλης καταιγίδας, το περιστέρι που βλέπετε. Η αριστερή του φτερούγα ήταν σπασμένη. Ο Πρόδρομος το μάζεψε αλλά διαπίστωσε ότι το πτηνό επί δύο μέρες ούτε έτρωγε ούτε έπινε.
Μια μικρή βοήθεια στον αγώνα επιβίωσης των αδέσποτων ζώων στα αφιλόξενα αστικά κέντρα δίνει ο Δήμος Νεάπολης - Συκεών, εξασφαλίζοντάς τους τουλάχιστον το πόσιμο νερό, πλησιάζοντας λίγο πιο κοντά στο στόχο για μια αρμονική συνύπαρξη ανθρώπων και ζώων. Τις τελευταίες ημέρες στελέχη της αρμόδιας δημοτικής υπηρεσίας προστασίας ζώων έχουν τοποθετήσει ανοξείδωτες ποτίστρες με φλοτέρ σε τέσσερα διαφορετικά σημεία της Δημοτικής Ενότητας Πεύκων.