Ένα ενημερωτικό βίντεο για το παστούρωμα, μια ακόμα μέθοδο κακοποίησης των ζώων δημιούργησε ο Φιλοζωικός Σύλλογος Χανίων «Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ» τον περασμένο Οκτώβριο και μας το υπενθυμίζει ζητώντας παράλληλα από όλους εκείνους που θα δουν τέτοια περιστατικά κυρίως στα νησιά στις Κυκλάδες (κατά η διάρκεια των διακοπών τους) να τα καταγγείλουν στις αρχές, ώστε αυτό το μαρτύριο κάποτε να τελειώσει.
Στην ανακοίνωση του ο σύλλογος επισημαίνει τα εξής: «Κάθε μέρα βλέπουμε εικόνες κακοποίησης ζώων, που στην πλειοψηφία τους αφορούν στα ζώα συντροφιάς! Υπάρχει όμως και μια άγρια μορφή κακοποίησης των παραγωγικών ζώων, το παστούρωμα.
Tο παστούρωμα είναι μια "τεχνική" που χρησιμοποιείται σε όλη την Ελλάδα εδώ και χρόνια και αφορά το δέσιμο των ποδιών των ζώων μεταξύ τους ή του κεφαλιού με τα πόδια των ζώων προκειμένου να μην αποδράσουν από τον χώρο που φυλάσσονται. Μια τεχνική επώδυνη που προκαλεί μυοσκελετικά προβλήματα στο ζώο ακόμη και ακρωτηριασμό. Είναι κακοποίηση και πρέπει να σταματήσει.
Για τον σκοπό αυτό δημιουργήθηκε, με πρωτοβουλία της υπέροχης Αγγελικής Παναγιωτοπούλου, ένα σποτάκι ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του κοινού για τα μαρτύρια των ζώων αυτών που κακοποιούνται καθημερινά. Το σποτάκι μας πήρε έγκριση από το ΕΣΡ για την πανελλαδική μετάδοσή του από τα ΜΜΕ για όλο το μήνα Αύγουστο! Μην κλείνεις τα μάτια και κατάγγειλέ το!!
Ευχαριστούμε θερμά:
Τον Στάθη Νικολακόπουλο και το Media Lab του Δήμου Ηλιούπολης για την ηχογράφηση και την μίξη του ήχου.
Τον Ιωσήφ Μποτετζάγια και την Κιβωτό Μυτιλήνης, την Ελένη Ηλιοπούλου και το www.zoosos.gr καθώς και την Animal Action Hellas (http://www.animalactiongreece.gr) για τα πλάνα που δυστυχώς κάθε άλλο παρά υπέροχα μπορούμε να τα πούμε.
Όλοι οι συντελεστές προσέφεραν τις υπηρεσίες τους αφιλοκερδώς και οποιαδήποτε μετάδοση του σποτ από τα ΜΜΕ γίνεται χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση για το σωματείο μας.
Διάδωσέ το, βοήθησε και εσύ να σταματήσει!».
Διαβάστε επίσης:
Στα βίντεο που ακολουθούν θα δείτε παστουρωμένα ζώα στην Πάρο καθώς εδώ και πολλά χρόνια μέσω του www.zoosos.gr προσπαθούμε να αναδείξουμε τι συμβαίνει και εκεί.
Στην περιοχή Άντισσα Λέσβου κάτω ακριβώς από τις ανεμογεννήτριες ζει αλυσοδεμένο ένα ακόμα βαρελόσκυλο… Η φωτογραφία, που τραβήχτηκε μόλις προχθές, αξίζει όσο χίλιες λέξεις… Εκεί πραγματικά ο 21ος αιώνας της «πράσινης ανάπτυξης» συναντά τον Μεσαίωνα της ηθικής.
Ακόμα ένα κακοποιημένο σκυλί εντοπίστηκε στην Ανάληψη Μεσσηνίας και ο Φιλοζωικός Όμιλος Καλαμάτας (Φ.Ο.Κ.) απευθύνει έκκληση για τα έξοδα περίθαλψης του καθώς το ζώο είχε…
Η δηλητηρίαση των ζώων σε χωριά του νομού Πρέβεζας – όπως και στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας συνεχίζεται απρόσκοπτα – με τα αποτέλεσμα δεκάδες ζώα…