Ανοιχτή επιστολή στον Δήμο Βόνιτσας απευθύνει η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.) με αφορμή τα νεογέννητα κουτάβια που βρέθηκαν στις 9 Νοεμβρίου κλεισμένα σε τσουβάλι στη οδό Ιεράς Μονής Ρόμβου Ακαρνανίας κοντά σε συνεργείο οχημάτων και όταν ζητήθηκε η συνδρομή του αρμόδιου - από τον νόμο - φορέα του αντιδήμαρχου Νίκου Πάντα, τελικά τα νεογέννητα μωρά αφέθηκαν μόνα τους σε χωράφι παρατημένα ενώ ακόμα δεν μπορούν να τραφούν μόνα τους, δεν μπορούν να πιούν γάλα αν δεν θηλάσουν ή αν δεν τους δοθεί με μπιμπερό.
Τι επισημαίνει η Π.Φ.Π.Ο.
«Αντιδήμαρχος Βόνιτσας: Το ένα πέθανε, τα άλλα αν και δεν τρώνε τίποτα δυο μέρες τώρα, ακόμη ζουν.
Αυτά ήταν τα λόγια του Αντιδημάρχου Βόνιτσας για νεογέννητα κουτάβια με κλειστά μάτια που βρήκαν πολίτες της Βόνιτσας πεταμένα, τα πήγαν στο Α.Τ. Βόνιτσας και στη συνέχεια τα παρέλαβε ο Αντιδήμαρχος, τα πήγε έτσι νεογέννητα σε χωράφι μέσα στο κρύο, έβαλε σε ένα μπολ γάλα για να πιουν!!!! και έφυγε.
Δύο μέρες μετά δήλωσε σε όσους τον ρωτούσαν για την τύχη τους, ότι ένα πέθανε, τα άλλα ζουν ακόμη μολονότι δεν τρώνε τίποτα.
Αν αυτό δεν είναι βασανισμός των συγκεκριμένων ζώων τότε τι είναι;
Μαθημένος, όπως και όλοι οι Δήμοι, να βγάζουν οι εθελοντές πολίτες τα κάστανα από τη φωτιά που αυτή τη φορά δεν μπορούσαν τα άφησε αβοήθητα να πεθάνουν.
Προχώρησε όμως και σε ένα άλλο ατόπημα.
Τηλεφώνησε στην Πρόεδρο του Φιλοζωικού Συλλόγου στο Αγρίνιο η οποία προσπαθεί να βοηθήσει την κατάσταση στη Βόνιτσα και ενδιαφέρθηκε ρωτώντας τον να μάθει για την τύχη των κουταβιών και την απείλησε ότι θα τον βρει μπροστά της και άλλες τύπου άγριας δύσης απειλές.
Αυτή είναι η Ελλάδα του 2019 με άπειρα τα περιστατικά των Δήμων που δεν κάνουν τίποτα για τα ζώα ξέρουν όμως να στοχοποιούν εθελοντές που προσπαθούν με χίλιες δυο δυσκολίες να τα βοηθήσουν.
Καλούμε την αρμόδια Εισαγγελία και το Α.Τ. Βόνιτσας να εφαρμόσουν απαρέγκλιτα τον νόμο 4039/12 άρθρο 16 για την κακοποίηση και τον θάνατο των κουταβιών και να πράξουν τα δέοντα.
Παραθέτουμε το δελτίο Τύπου μας για τις δράσεις της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Νάξου εκφράζοντας την ευχή η Εισαγγελία Λευκάδας να προχωρήσει σε ανάλογες δράσεις για την Βόνιτσα και για άλλες περιοχές αρμοδιότητας της.
Τον δε Δήμο Βόνιτσας που βάσει των αναφορών του φιλοζωικού συλλόγου της περιοχής έχει σταυρώσει τα χέρια και δεν κάνει απολύτως τίποτα εδώ και χρόνια να συγκροτήσει τώρα την εκ του νόμου 5μελή επιτροπή και όλοι μαζί να εκπονήσουν ένα σχέδιο για την προστασία των ζώων, την περίθαλψή τους, την στείρωσή τους, την υιοθεσία τους, την ενημέρωση του κόσμου με έντυπα, εκδηλώσεις, μαθήματα στα σχολεία και πολλά άλλα.
Καλούμε επίσης το Α.Τ. Βόνιτσας, στο οποίο στείλαμε και χωριστή επιστολή να επιδείξει την οφειλόμενη προσοχή και επιμέλεια στις υποθέσεις κακοποίησης ζώων αφού σύμφωνα με τις καταγγελίες του φιλοζωικού συλλόγου αδρανούν.
Η υπόθεση της κακοποίησης των ζώων και η ύπαρξη χιλιάδων και χιλιάδων αδέσποτων παντού αποτελούν τον ελληνικό σύγχρονο καιάδα με μια πολιτεία χρόνια τώρα παντελώς απούσα και τραγικά αποτυχούσα να βοηθήσει τα ζώα αλλά και την χώρα από την κατακραυγή του κόσμου εντός και εκτός Ελλάδας» καταλήγει στην ανακοίνωση της η Π.Φ.Π.Ο..
Το χρονικό του μαρτυρίου για τα κουταβάκια όπως το περιγράφει η εθελοντική φιλοζωική ομάδα Αδέσποτα Χαμόγελα...
Ένας άνδρας, αρμόδιος μεταξύ άλλων για το παγκάρι της εκκλησίας του Αγίου Κωνσταντίνου Σητείας το μεσημέρι της Μεγάλης Παρασκευής 14 Απριλίου λίγο πριν πάει στο ναό για τον εκκλησιασμό του ως καλός χριστιανός πέταξε στην περιοχή Ανεμομύλια Σητείας ένα ξύλινο καφάσι φρούτων δίπλα από κάδο σκουπιδιών, στο οποίο είχε βάλει τέσσερα νεογέννητα γατάκια.
Στην περιοχή Σκαφιδάκι του Αγίου Θωμά Πρέβεζας στο απόγευμα του Σαββάτου 6 Δεκεμβρίου κάποιος εκτέλεσε πυροβολώντας ένα κουτάβι. Ο Πέτρος Λεόπουλος, που άκουσε τον πυροβολισμό και το κλάμα του ζώου, έτρεξε επί τόπου αλλά μέχρι να φέρει το αυτοκίνητο του για να μεταφέρει το αιμόφυρτο σκυλί στον κτηνίατρο αυτό ξεψύχησε.
Την κακοποίηση των ζώων που συμβαίνει συστηματικά και στην πόλη της Λαμίας και στις πέριξ περιοχές καταγγέλλει ο Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας με αφορμή ένα σκυλί που βρέθηκε πυροβολημένο στην Νέα Άμπλιανη στην περιοχή κοντά στο Τ.Ε.Ι. την Τετάρτη 19 Ιουλίου και ένα ακόμα σκυλί που εντοπίστηκε με μια συρμάτινη θηλιά στο λαιμό του στην ίδια περιοχή στις 13 Ιουλίου. Η Αγγέλα Μπαρτσιώκα, αντιπρόεδρος του Φιλοζωικού Συλλόγου Φθιώτιδας (Φ.Σ.Φ.), εξήγησε στο www.zoosos.gr ότι ειδικά τις τελευταίες μέρες σε συνεργασία με τον Δήμο Λαμιέων και τους αρμόδιους υπαλλήλους διαρκώς μεταφέρουν κακοποιημένα ζώα για περίθαλψη.