Αντιφιλοζωικό παραλήρημα από τον δήμαρχο Πειραιά Β. Μιχαλολιάκο
Άλλο ένα αντιφιλοζωικό παραλήρημα του δημάρχου Πειραιά Β. Μιχαλολιάκου φέρνει στη δημοσιότητα η Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία (Π.Φ.Π.Ο.), η οποία καταγγέλλει ότι σε συνάντηση που είχε μαζί του η εκπρόσωπος της Μαρίνα Τελή στις 18 Μαρτίου 2014 άκουσε έκπληκτη τον νυν και υποψήφιο δημοτικό άρχοντα να λέει ότι «όποιος σιτίζει τα αδέσποτα ζώα μισεί τους ανθρώπους», «το μοναδικό μέρος, που μπορεί να σιτίζει ένας φιλόζωος ζώα, είναι το μπαλκόνι του», πως δεν προτίθεται – κατά παράβαση της νομοθεσίας – να δημιουργήσει σημεία σίτισης και ποτίσματος και ότι δεν πρέπει να ταΐζονται τα περιστέρια, γιατί λερώνουν τους χώρους που παίζουν τα εγγόνια του!
Τελικα μονο του βγηκε στην απεναντι ακτη και μονο του περιμενει...και καποιες φιλοζωες κυριες μονο το τηλεφωνο τους βαζουν, ας το πανε σε εναν κτηνιατρο να δει το ζωντανο, ας μιλησουν με τις φιλοζωες φιλες τους καποια να το φιλοξενησει, ας ανεβασουν ενα post με ολα τα στοιχεια του ζωου, και ας το κοινοποιησουν οι φιλοζωες κυριες που ενδιαφερθηκαν για το ζωακι σε ολες τις φιλοζωικες ομαδες που ανηκουν, και να ζητησουν βοηθεια. Αυτο το να ανεβαζουμε μια φωτο και να παραταμε τα ζωντανα στην μοιρα ους, ζητωντας αλλοι να τρεξουν, καποιες φορες εχει μια εξηγηση, τις περισσοτερες φορες ομως οχι, δεν εχει. Απλα εχουν καποιοι ενα σκυλακι η ενα γατακι και τελος, η φιλοζωια τους εως εκει ειναι....τιποτα περισσοτερο..και φυσικα συνθηθως ρατσας.....+
.....ολοοοοοοοκληρη ελλαδα δεν μπορουμε να προστατεψουμε ενα σκυλακι που περασε τοσα?? ποια ειναι η απαντηση? "υπαρχουν τοσα πολλα ισως και περισσοτερο κακοποιημενα....οποτε ποιο να πρωτοπρολαβουμε?" ειναι σιγουρο πως δεν μπορουμε να τα σωσουμε ολα...αλλα σιγουρα κανουμε οτι μπορουμε??
δεν υπαρχει ενας χριστιανος εκει στην περιοχη ο οποιος τ'αγαπαει, που θα μπορουσε να το φιλοξενησει εστω για λιγο, τωρα που ειναι τοσο ταλαιπωρημενο?
αδυνατω να το πιστεψω.. δυστυχως!
ειμαι πολυ μακρια....αυτο δεν ειναι προβλημα ισως....θα μπορουσα ευχαριστως να ξεκουρασω τον κουκλο μας αν δεν ειχα αλλα οκτω.
ολα βγαλμενα απο τετοιες δυσκολες καταστασεις....!!!
σας παρακαλω καντε κατι.....
ειμαι σιγουρος πως αν προσπαθησετε θα βρεθει μια γωνιτσα και γι αυτο το πλασματακι. ηδη οι κυριες εκαναν το πιο σημαντικο και αξιεπαινο.....ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΝ!!!
Θα ηταν καλυτερα αν το αφηναν να πεθάνει στη βραχονησιδα.......και μονο που εκαναν την προσπαθεια να το πιασουν και να το μεταφερουν απεναντι ειναι αρκετο......καποιοι απλα θα ελεγαν ενα 'αχ τι κριμα' και θα το ξεχνουσαν το επομενο λεπτο......μπραβο στις κυριες που ξαναπηγαν για να το ψαξουν.....
Κα anne,ΜΗΝ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΟΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ !!!!! ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΥΛΑΚΟ ,ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΚΥΛΙΑ !!!! ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΒΑΘΜΟ ΜΠΟΡΕΙ !!!!!
Δηλαδή οι κυρίες που πήγαν για να το σώσουν πού θα το πήγαιναν? Απλά στην απεναντι ακτή? Τωρα που πήγε στην απεναντι ακτή γιατί δεν το πιανουν με ηρεμιστικά???? Μισές δουλειες βρε παιδιά, κριμα το σκυλάκι να δεχεται επιθέσεις από τα άλλα!