Από το σφραγισμένο κτίριο που βρίσκεται στην οδό Δεριγνύ και Μαυροματταίων στο κέντρο της Αθήνας απεγκλωβίστηκαν σήμερα σώες και οι δύο τελευταίες οι οποίες ζούσαν εκεί έγκλειστες από τις 2 Νοεμβρίου μετά την εισβολή της ΕΛ.ΑΣ. η οποία είχε κλείσει κάθε σημείο του ακινήτου αν και οι ένοικοι σε αυτό είχα τονίσει ότι εκεί μέσα βρίσκονται οι γάτες τους.
Χάρη στην επιμονή των κηδεμόνων των ζώων και όσων διέμεναν εκεί και τη συνεργασία πολλών φιλοζωικών φορέων και ιδιωτών η Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών έδωσε εκ νέου εντολή και το Α.Τ. Κυψέλης αναγκάστηκε να ξανανοίξει το κτίριο.
Το βίντεο που τράβηξε η Τίνα Κασιδόκωστα από τον απεγκλωβισμό της πρώτης γάτας στις 9-11-2019
Εθελοντές, εκπρόσωποι φιλοζωικών σωματείων, μέλη της Αστικής Πανίδας του Δήμου Αθηναίων καθώς και ο Clem Pansaro στον οποίο ανήκουν οι ψιψίνες κατάφεραν να βρουν στο διαλυμένο εσωτερικά (από την Αστυνομία) κτίριο τα σημεία όπου τα δύο ζώα είχαν κρυφτεί και έτσι τα έπιασαν.
Οφείλουμε να τονίσουμε ότι έπρεπε να περάσουν 17 μέρες ώστε η Αστυνομία να κάνει το αυτονόητο και να βοηθήσει στη διάσωση και αυτών των γατιών.
Της Ελένης Ηλιοπούλου Η αναγκαιότητα της στείρωσης γατιών και σκυλιών που δεν είναι αδέσποτα είναι δεδομένη καθώς και μέσω αυτής θα περιοριστεί η εγκατάλειψη ανεπιθύμητων…
Ένα μωρό νυχτεριδάκι βρέθηκε μόνο του στο μπαλκόνι μιας πολυκατοικίας στα τέλη Ιουνίου στην Καρδίτσα και οι εθελόντριες του Φιλοζωικού Ομίλου Καρδίτσας (Φ.Ο.Κ.) ανέλαβαν να το σώσουν ακολουθώντας τις οδηγίες που πήραν τηλεφωνικά από την ΑΝΙΜΑ.