Μια δεύτερη ευκαιρία για να ζήσουν έχουν τα δύο νεογέννητα κουτάβια που εντοπίστηκαν σήμερα το πρωί πεταμένα στην παραλία Διλεγιώτικα στο Αίγιο Αχαΐας και όπως όλα δείχνουν εκεί δεν τα παράτησε η μάνα τους αλλά τα πέταξε κάποιος άνθρωπος για να τα σκοτώσει.
Τα μικρά φροντίζονται και ελπίζουμε να επιζήσουν και ο Φιλοζωικός Σύλλογος Αιγιαλείας «Τα Φιλαράκια» ευχαριστεί θερμά εκείνους που νοιάστηκαν να τα σώσουν και τονίζει τα εξής σε σχετική του ανάρτηση στο facebook: «Τελικά υπάρχει ελπίδα ακόμα και τα μωράκια θα έχουν μια δεύτερη ευκαιρία στη ζωή.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ την Ελένη Ταχτατζη τον Μιχάλη Μπουλη και τα παιδάκια τους Σοφουλα και Γιώργο που έτρεξαν και πήραν τα μικρούλια από το κρύο, τα ζέσταναν, τα τάισαν και θα τα μεγαλώσουν.
Δεν έχουμε λόγια, μακάρι να γίνουν παράδειγμα και για άλλους, έσωσαν δύο ζωές που είχαν σίγουρο θάνατο».
Τι ορίζει η νομοθεσία
Θυμίζουμε ότι σύμφωνα με τον νόμο 4830/2021 η εγκατάλειψη νεογέννητων ζώων είναι κακούργημα (άρθρο 24 παρ. 1β), αυτό όμως δεν φαίνεται να πτοεί τους δράστες και η κυβέρνηση της Ν.Δ. δυστυχώς δεν τόλμησε να νομοθετήσει ουσιαστικά μέτρα, ώστε τέτοια εγκλήματα να περιοριστούν.
Σύμφωνα με τον νέο νόμο επιτρέπεται ο οικόσιτος σκύλος ή η γάτα σου να γεννήσει μια φορά (άρθρο 8) και μετά ή θα στειρώσεις το ζώο ή θα στείλεις δείγμα του γενετικού υλικού του (DNA) στο Εργαστήριο Φύλαξης και Ανάλυσης Γενετικού Υλικού Ζώων Συντροφιάς που θα δημιουργηθεί… Ένα μέτρο ανεφάρμοστο επί της ουσίας που δεν θα αποτελέσει εμπόδιο ώστε τέτοια εγκλήματα να περιοριστούν, το οποίο μάλιστα θα ισχύσει από τις 1 Μαρτίου του 2022 (άρθρο 14)…
Νεότερη ενημέρωση: Το ζώο μεταφέρθηκε στο ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ. Στην οδό Νικηταρά στο Κερατσίνι σήμερα το απόγευμα μια κάτοικος της περιοχής εντόπισε τυχαία το σκυλί που βλέπετε…
Την τραγική η κατάσταση που παραμένει για τα περισσότερα από τα 200 ζώα εντός και εκτός του παράνομου δημοτικού κυνοκομείου Πρέβεζας φέρνει για άλλη μια…
Για μαζική εξόντωση ζώων (γατιών και σκυλιών) με φόλες και πυροβολισμούς κάνει λόγω η Κατερίνα Ζερβάκη, πρόεδρος του Φιλοζωικού Πολιτιστικού Συλλόγου Φυλής Αττικής «ΑΓΑΠΑΖΩ», με…