Έκκληση για τη φιλοξενία των τριών κουταβιών που ταΐζει με μπιμπερό απευθύνει η Ευτυχία Συγγούνη, που είναι πρόεδρος του Φιλοζωικού και Περιβαλλοντικού Σωματείου Σπάτων, η οποία έσπευσε να βοηθήσει τα μωρά μόλις ενημερώθηκε για την ύπαρξη τους και πράγματι τα βρήκε κλεισμένα σε σακούλα στην οδό Μακεδονία στα Σπάτα της Αττικής στις 21 Οκτωβρίου.
Η κα Συγγούνη με ανάρτηση της στο facebook τονίζει ότι έσπευσε στο σημείο και άνοιξε τη σακούλα. Τα κουτάβια, όπως επισημαίνει η εκπρόσωπος του φιλοζωικού φορέα, τα άκουσε να κλαίνε το πρωί εκείνη της μέρας και τα εντόπισε στον κάδο μια γυναίκα κάτοικος της Αρτέμιδας, αλλά δεν έκανε καν τον κόπο να ανοίξει έστω την πλαστική σακούλα, ώστε να ζώα να μπορέσουν να ανασάνουν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όταν η κα Συγγούνη έφτασε επί τόπου το μεσημέρι της περασμένης Κυριακής μόνο τρία από τα εννιά να τα βρει ζωντανά.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει την κα Συγγούνη μπορεί να επικοινωνήσει μαζί της μέσω facebook εδώ ή να καλέσει στο τηλέφωνο 6982652007 το Φιλοζωικό και Περιβαλλοντικό Σωματείο Σπάτων.
Με ποινή φυλάκισης 13 μηνών (με τριετή αναστολή) και χρηματικό ποινή 6.000 ευρώ καταδικάστηκε στις 7 Μαΐου από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Σερρών ο Α.Σ., ο οποίος στις 24 Απριλίου του 2014 κακοποίησε χτυπώντας με κλωτσιές και μπουνιές τον σκύλο του στην αυλή του σπιτιού του στο χωριό Γάζωρο που ανήκει στον Δήμο Νέας Ζίχνης Σερρών.
Έκκληση για να καλυφθούν τα έξοδα περίθαλψης του σκύλου που βρέθηκε στις 23 Οκτωβρίου του 2018 παράλυτος, πεταμένος στα βράχια στη θάλασσα στην Ακτή Νηρέως…
Τον Λάκη, ένα από τα αδέσποτα σκυλιά της πόλης της Λάρισας βρήκαν φιλόζωοι να σέρνεται στην οδό Φαρσάλων το βράδυ της 18ης Μαΐου. https://youtu.be/JQOaCw6Ll1g Το…