Έκκληση για τον εντοπισμό του ιδιοκτήτη του σκύλου - σε περίπτωση που αυτό χάθηκε και δεν εγκαταλείφθηκε - απευθύνει η Τάνια Νικολούδη καθώς σήμερα στο αναρριχητικό πεδίο Σπάτων Αττικής εντόπισε το υποσιτισμένο ζώο, που βλέπετε, πάνω στα βράχια.
Η γυναίκα κατάφερε να πιάσει το σκυλί και να το πάρει μαζί της χρησιμοποιώντας αντί για λουρί τους ιμάντες της αναρρίχησης. Στο κτηνιατρείο όπου το μετέφερε διαπιστώθηκε ότι αυτό δεν φέρει μικροτσίπ.
Αν το ζώο χάθηκε και δεν εγκαταλείφθηκε σκόπιμα εκεί θα μας προκαλέσει μεγάλη έκπληξη. Αν αναγνωρίζετε τον σκύλο και τον χάσατε ή θέλετε να τον φιλοξενήσετε επικοινωνήστε με τη γυναίκα που τον φροντίζει μέσω facebook εδώ.
Ενοχλημένοι και θορυβημένοι είναι οι επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται στον τομέα του τουρισμού στην Αράχωβα Βοιωτίας από τις διαμαρτυρίες φιλόζωων οι οποίοι προτρέπουν τους επισκέπτες να…
Διαμάχη έχει ξεσπάσει μεταξύ του Κυνολογικού Ομίλου Ελλάδος (Κ.Ο.Ε.) και των ιδιοκτητών κυνηγόσκυλων, όπως είναι τα Κούρτσχααρ, Ντράτχααρ, Επανιέλ Μπρετόν, Βίσζλα, Βαϊμαράνερ κ.ά., γιατί – όπως διαβάζουμε στο www.diananews.gr – ο Κ.Ο.Ε. με σχετική εγκύκλιο απαγορεύει επιτέλους τη συμμετοχή των ακρωτηριασμένων ζώων και σε «Αγώνες Κυνηγετικών Ικανοτήτων», όπως ο νόμος 4039/2012 ορίζει!