Στον Δήμο Λευκάδας από τον Απρίλιο του 2013 λειτουργεί το πρώτο Δημοτικό Κτηνιατρείο της χώρας, το οποίο προσφέρει εξαιρετικά σημαντικό έργο στην τοπική κοινωνία φροντίζοντας αδέσποτα με χαμηλό κόστος και αν η δημοτική αρχή ήταν περισσότερη ενεργή θα μπορούσαν να γίνονται εξαιρετικά συχνότερα στειρώσεις αδέσποτων με τη συμβολή εθελοντών κτηνιάτρων, αλλά δυστυχώς αυτό δε συμβαίνει.
Στον ραδιοφωνικό σταθμό Στο Κόκκινο 105,5 FM και στην εκπομπή «Ζωντανά στον Αέρα» μίλησε για το θέμα η Αλίκη Μακρυγιώργου που αντιπρόεδρος του Σωματείου Ζωόφιλων Λευκάδας η οποία και επισήμανε στην Ελένη Ηλιοπούλου τις μεγάλες δυσκολίες που αντιμετώπισαν καθώς ήταν οι πρώτοι που κίνησαν τις διαδικασίες για την αδειοδότηση του Δημοτικού Κτηνιατρείου και πως ό,τι έκαναν εκεί πλέον λειτουργεί ως μπούσουλας για όλους τους άλλους φορείς που θα ήθελαν στους δήμους να δημιουργήσουν δημοτικά κτηνιατρεία, ώστε οι κτηνιατρικές πράξεις να στοιχίζουν λιγότερο.
Η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος (Κ.Σ.Ε.) εξέδωσε ανακοίνωση σήμερα σχετικά με τη χθεσινή συνάντηση των εκπροσώπων της με τον Αλέξη Τσίπρα στα γραφεία του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. στην πλ. Κουμουνδούρου.
To 4o βραβείο της κριτικής επιτροπής που εξέτασε 79 καινοτόμες προτάσεις για επίλυση προβλημάτων στην τοπική αυτοδιοίκηση κέρδισε της Κυριακή 1 Ιουλίου η οργάνωση «Dogs’…
Ο Φιλοζωικός Σύλλογος Φθιώτιδας έκανε γνωστό πως ο Δήμος Λαμιέων ανέλαβε τον άρρωστο σκύλο που βρέθηκε κοντά στον Γοργοπόταμο και είναι σε τραγική κατάσταση από…